| it-studio.net.pl

Czym jest responsywne projektowanie stron internetowych?

Responsywne projektowanie stron internetowych to termin używany w odniesieniu do tworzenia stron internetowych, które można wyświetlać na dowolnym urządzeniu – telewizora, ekranu monitora, tabletu czy smartfona. Oznacza to stworzenie odpowiedniego układu responsywnej strony, która dopasowuje się do różnych rozmiarów ekranu i warunków przeglądania (np. orientacja pionowa czy pozioma). Należy przy projektowaniu zwrócić uwagę na poniższe zasady tworzenia responsywnych stron internetowych Bydgoszcz:

  • korzystanie z siatki projektowej, która zmienia rozmiar i kształt w zależności od szerokości ekranu przeglądarki
  • pobieranie i wyświetlanie tylko niezbędnych mediów w zależności od rodzaju urządzenia docelowego
  • obrazy i media dopasowane do rozmiaru ekranu

Dawniej projektowano strony internetowe na przeciętną rozdzielczość ekranu – zakładano, że przeciętny wymiar szerokości to 1024 px, a strona powinna mieć szerokość maksymalną ~1000 px. Wersje mobilne wprowadzane były jako oddzielne wersje stron z układem treści dostosowanym do urządzenia mobilnego. Dzisiaj korzystamy z zasad responsywnych stron internetowych, projektujemy tak aby strona automatycznie dopasowywała się do zmieniającej się szerokości okna przeglądarki. Spróbuj w tym momencie zwężać okno przeglądarki, aby zobaczyć jak reaguje responsywna strona internetowa.

W dzisiejszych czasach znaczna część ruchu pochodzi z urządzeń mobilnych (smartfony/tablety), dlatego właśnie responsywne projektowanie stron internetowych Bydgoszcz stało się standardem.

Responsywne projektowanie stron internetowych czy adaptacyjne projektowanie stron internetowych?

Często myśli się, że responsywne projektowanie stron internetowych i adaptacyjne projektowanie stron internetowych takie same koncepcje.

Responsywne projektowanie stron internetowych jest całkowicie elastyczne, a elementy witryny przesuwają się wraz ze zmianą rozdzielczości ekranu. Obsługiwane są każde wymiary szerokości, biorąc pod uwagę, ile różnych rozdzielczości ekranu występuje wśród monitorów komputerowych, smartfonów i tabletów.

Patrząc z drugiej strony, adaptacyjne projektowanie stron internetowych ma z góry określone szerokości, obsługując różne układy. Chociaż może się wydawać, że w tym podejściu tworzymy stronę dopasowaną do różnych urządzeń, to niestety nie zapewnimy dobrego dopasowania treści do każdego urządzenia, a pamiętajmy, że z roku na rok przybywa coraz to nowych urządzeń, które mają możliwości przeglądania stron internetowych – telewizor, lodówka, samochód.

Nadal nie jesteś przekonany? Poniżej przedstawiamy 5 ważnych powodów:

1. Wiarygodność

Oprócz bezpieczeństwa strony internetowej decydujące znaczenie dla zaufania ma również zdolność adaptacji. Czy wiesz, że prawie 95% osób nie ufa stronie, której wygląd i układ zostały wykonane nieprofesjonalnie i zawierają błędy? Według badań branżowych, strona internetowa potrzebuje mniej niż sekundę, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Jeśli witryna nie jest responsywna i dostarcza złych wrażeń odwiedzającym, nie zdobędziesz ich zaufania.

2. Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek

Google i inne wyszukiwarki mają swoje sposoby, aby zapewnić użytkownikom dopasowane treści. Dlatego większość kryteriów stosowanych do decydowania, które strony internetowe zajmują najwyższe pozycje, wiąże się z jakością treści, projektu i trafnością słów kluczowych.

Responsywne projektowanie stron internetowych jest tak ważne dla optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Upewniając się, że Twoja witryna działa dobrze na wszystkich ekranach, możesz również uzyskać wyższą pozycję w rankingu.

3. Opłacalność

Nieefektywną alternatywą dla responsywnego projektowania stron internetowych jest posiadanie osobnej wersji mobilnej dla Twojej witryny. Oznacza to podwojenie pracy programistycznej dla twoich stron, z pominięciem zalet responsywności. Wybierając responsywną stronę internetową oszczędzasz czas i pieniądze, a także zyskujesz pewność, że witryna długo nie będzie wymagała przebudowy.

4. UX – Doświadczenie użytkownika

UX oznacza User eXperience, czyli doświadczenia użytkownika. Jeśli witryna nie ładuje się poprawnie na urządzeniu odwiedzającego, z pewnością nie będzie odczuwał dobrego doświadczenia z korzystania z elementów strony. Projektowanie nastawione na user experience  to projektowanie stron i sklepów w taki sposób, aby interakcja z nimi dostarczała użytkownikom pozytywnych doświadczeń. Strona musi prezentować się w sposób atrakcyjny dla użytkownika, być funkcjonalna,  użyteczna, a  korzystanie z niej powinno sprawiać przyjemność.

5. Więcej Klientów

Na koniec, nigdy nie zapominaj, że responsywne projektowanie stron internetowych to sposób na zwiększenie zasięgu. Oznacza to, że więcej osób ma dostęp do Twoich treści i doświadcza dobrych wrażeń związanych z Twoją firmą. Responsywny design może przynieść doskonałe wyniki pod względem odwiedzin, konwersji i satysfakcji Klientów.